ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ" 2014-5 ΚΑΙ 2015-6

Το σχολείο μας εντάχθηκε επί 2 χρόνια στο Δίκτυο του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ιεράπετρας - Νεάπολης:

ΑΝΑΚΥΚΛΩΠΕΣ - ΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ.

Αφορμή για να μιλήσουμε για την ανακύκλωση μας έδωσε το παραμύθι "ΣΩΤΟΣ ΜΑΖΕΒΟΣ"

Έτσι γίναμε κι εμείς Ανακυκλωτές και μάθαμε να ταξινομούμε τα αντικείμενα ανάλογα με το υλικό κατασκευής τους (πλαστικό, γυαλί, μέταλλο, χαρτί).

Μάθαμε να ξεχωρίζουμε ποια άχρηστα υλικά μπορούν να ανακυκλωθούν ή να ξαναχρησιμοποιηθούν.

Ανακαλύψαμε νέους τρόπους για να χρησιμοποιούμε άχρηστες συσκευασίες:

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΑΧΡΗΣΤΑ ΥΛΙΚΑ

Τις αποκριές ντυθήκαμε ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ:

DSCN0123Ψ

χρησιμοποιώντας πλαστικές σακούλες και εικόνες από περιοδικά.

Για να κατανοήσουμε ότι μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς τη χρήση τόσων συσκευασιών, επισκεφτήκαμε το λαογραφικό μουσείο 'ΛΥΧΝΟΣΤΑΤΗΣ"

Εκεί ανακαλύψαμε ότι τα παλιά χρόνια δεν χρησιμοποιούσαν πλαστικά και αλουμίνια, ούτε υπήρχαν συσκευασίες μίας χρήσης.

λυχν

Στο τέλος της χρονιάς 2014-5 οργανώσαμε συν-διδασκαλία με το ΕΕΕΕΚ και το ΚΠΕ Ιεράπετρας.

Επίσης στο τέλος της χρονιάς 2015-6 πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο χώρο του ΚΠΕ Ιεράπετρας όπου συμμετείχαμε στο πρόγραμμα "ΑΝΑΚΥΚΛΩΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ"

001

Οι καλοκαιρινές μας γιορτές κλεισίματος του σχολικού έτους ήταν αφιερωμένες και οι δύο στο πρόγραμμα της Ανακύκλωσης.

Την πρώτη χρονιά πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας.

Οργανώσαμε ένα βιωματικό εργαστήρι όπου γονείς και παιδιά ένιωσαν τη χαρά της επαναχρησιμοποίησης στο

ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ ΤΗΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ:

002

003

κι έπαιξαν με τους γονείς τους παιχνίδια φτιαγμένα από άχρηστες συσκευασίες:

004

006

005

Στα δέντρα εκθέσαμε όλες τις κατασκευές που έφτιαξαν τα παιδιά με θέμα το ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

.

Στο ίδιο κλίμα έλαβε χώρα η καλοκαιρινή γιορτή της χρονιάς 2015-6,

η οποία αυτή τη φορά πραγματοποιήθηκε στο χώρο του ΕΟΤ.

0000

Παίξαμε τα ακόλουθα παιχνίδια:

0001

0002

0003

0004

0005

Αυτή τη φορά στολίσαμε το χώρο με καλοκαιρινό θέμα:

Όποιος ήθελε, μπορούσε να φωτογραφηθεί ... ως χταπόδι:

DSCN0207α

Στο τέλος τα παιδιά κέρδισαν με την αξία τους το μετάλλιο και τον έπαινο του Καλού Ανακυκλωτή!

.

Ευχαριστούμε θερμά το ΚΠΕ Ιεράπετρας

και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων 2ου Ν/Γ Αγ. Νικολάου

για τη συνεργασία και τη στήριξή τους!!!