08. Εκπαιδευτικά Λογισμικά και Ιστοσελίδες

Αερόστατο

aerostato

Το αερόστατο είναι μια εκπαιδευτική πύλη, ειδικά σχεδιασμένη για παιδιά 3-7 ετών, μέσα στην οποία μπορούν να παίζουν και παράλληλα να μαθαίνουν. Στόχος της είναι η ανάπτυξη των γλωσσικών δεξιοτήτων των παιδιών, καθώς και η ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους μέσα από την ενίσχυση των νοητικών, συναισθηματικών, επικοινωνιακών και ψυχοκινητικών δεξιοτήτων τους. Τα παιδιά αποκτούν γνώσεις  μέσα από θεματικές  ενότητες:

μαθηματικά, οι φωνούλες, βασικές έννοιες, σχήματα, μουσική κ.α.

---------------------------------------------------------------------------

Μαγικό πινέλο:

magiko-pineloΓΣΗ

Το εκπαιδευτικό λογισμικό «Μαγικό Πινέλο», περιλαμβάνει δημιουργικές δραστηριότητες ζωγραφικής, σχεδίου μουσικής, εικόνων και έργων τέχνης που αλληλεπιδρούν με το μαθητή, διατηρώντας αμείωτο το ενδιαφέρον και ενισχύοντας τη δημιουργικότητα των μαθητών.
Με το λογισμικό επιτυγχάνεται άμεσο οπτικοακουστικό αποτέλεσμα. Οι εφαρμογές προσεγγίζονται διαθεματικά και βιωματικά και δίνουν τη δυνατότητα του αυτοσχεδιασμού, του τυχαίου, του αυθόρμητου.

------------------------------------------------------------------------

Μικροί Καλλιτέχνες σε δράση

mikroi-kallitexnes-se-drasi

Το εκπαιδευτικό πακέτο «Μικροί καλλιτέχνες σε δράση» αξιοποιεί τις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας με ενότητες ζωγραφικής, σχεδίου, μουσικής, κειμένων, εικόνων, έργων τέχνης, και επιτυγχάνει άμεσο οπτικό - ακουστικό αποτέλεσμα, επιτρέποντας τη μεταφορά του αποτελέσματος σε άλλα μέσα και υλικά.

Ενδείκνυται για την προσχολική αγωγή, τις πρώτες τάξεις δημοτικού, παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες και Α.με.Α.

Το παράξενο Ταξίδι του Φουντούλη

eikonaa1

Το λογισμικό έχει ως στόχο τη γλωσσική καλλιέργεια των μαθητών και την εξοικείωσή τους με ευρύτερα θέματα που αφορούν τον κόσμο που τους περιβάλλει.

Το μαγικό φίλτρο

magic filter

είναι ένα Ψηφιακό Παιχνίδι Περιπέτειας που αναπτύχθηκε από το Εργαστήρι Νέων Τεχνολογιών στην Επικοινωνία, την Εκπαίδευση και τα ΜΜΕ στα πλαίσια του έργου ΕΠΙΝΟΗΣΗ – Εξειδίκευση Εκπαιδευτικών και Παραγωγή Εκπαιδευτικού Υλικού για Ήπια Νοητική Καθυστέρηση

Περισσότερες λεπτομέρειες για το παιχνίδι: ΕΔΩ κι ΕΔΩ